Strona główna
Aktualnościbelka
Wizyta pracowników Katedry Techniki Cieplnej na Ukrainie
20.05.2017 | Sobota

 

   W dniach 27-31 marca br. na Ukrainie przebywała delegacja pracowników Katedry Techniki Cieplnej naszego Wydziału. W skład delegacji wchodzili:

1.    Prof. nzw. dr hab. inż. Andrzej Frąckowiak

      – kierownik Katedry,

2.    Prof. dr hab. inż. Michał Ciałkowski

      – były kierownik Katedry, organizator delegacji,

3.    Dr inż. Rafał Urbaniak – pracownik Katedry.

   Wyjazd delegacji na Ukrainę był zorganizowany w następstwie podpisania umowy o współpracy pomiędzy rektorami polskich i ukraińskich wyższych uczelni technicznych. Pierwszą część pobytu delegacja spędziła na Politechnice Charkowskiej (2 dni), gdzie odbyła spotkanie z rektorem prof. E. Sokołem, a także spotkała się z pracownikami Katedry Techniki Cieplnej i Efektywnych Technologii Energetycznych (prof. Anton Nikołajewicz Ganża) oraz Katedry Budowy Turbin (prof. Tarasow i prof. Uszatyj). W rezultacie przeprowadzonych rozmów sformułowano tematy, które mogą być przedmiotem nawiązania bliższej współpracy naukowo-badawczej. Prof. Frąckowiak i prof. Ciałkowski razem z prof. Tarasowem uzgodnili wspólny temat badań: „Opracowanie nowych sposobów chłodzenia łopatek turbin gazowych przez zastosowanie materiału porowatego w kanałach chłodzących”. W zakresie spalania paliw odpadowych odpowiednie tematy badawcze może podjąć dr Urbaniak a prof. Krzyślak w zakresie badań uszczelnień w turbinach.

   Drugą część pobytu (kolejne 2 dni) delegacja spędziła na Wydziale Lotnictwa i Kosmonautyki Politechniki Kijowskiej pod opieką prof. Bondara, który przedstawił tematy badawcze, których realizacją zainteresowane są zakłady produkujące samolot Antonow. W sumie przedstawiono 17 tematów, których wykonanie byłoby możliwe we współpracy z Politechniką Poznańską.

   W trakcie prowadzonych rozmów podejmowano również inne kwestie dotyczące współpracy dydaktycznej i naukowej pomiędzy polskimi i ukraińskimi wyższymi uczelniami technicznymi.

do_gorydo góry
© Wydział Inżynierii Transportu Politechniki Poznańskiej