Strona główna
Aktualnościbelka
Workshop on Rail Technology 2018
21.12.2018 | Piątek

 

W dniach 19 – 23 listopada 2018 r. odbyła się kolejna już edycja międzynarodowej wymiany, organizowanej wspólnie przez Politechnikę Poznańską, Technische Universität Berlin i Technische Universiteit Delft, pod nazwą Workshop on Rail Technology. Gospodarzem tegorocznego spotkania był TU Berlin.

 

Tak jak w poprzednich latach, uczestnicy wyjazdu mogli skonfrontować swoją wiedzę i doświadczenie z kolegami i koleżankami z innych uczelni podczas aktywnego udziału w warsztatach, a także zwiedzić renomowane zakłady produkcyjne związane z branżą kolejową i posłuchać wykładów wiodących specjalistów kolejowych ze świata nauki i przemysłu.

 

W ramach warsztatów, uczestnicy odwiedzili zakłady firmy Simens, gdzie zapoznali się z zasadami działania i instalacji nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym ETCS (European Train Control System). Kolejnym z odwiedzonych miejsc były zakłady produkcyjne Stadler Pankow. Tam była możliwość zobaczenia dwóch hal z liniami montażowymi elektrycznych zespołów trakcyjnych, produkowanych przez firmę Stadler zarówno dla transportu miejskiego w Berlinie, jak również dla innych przewoźników kolejowych. Niezwykle ciekawym doświadczeniem była wizyta na budowie linii metra U5. Podczas zwiedzania uczestnicy mogli zobaczyć jak wyglądają prace wykończeniowe na nowobudowanej stacji wraz z położonymi na niższym poziomie torami postojowymi oraz jak wygląda połączenie nowej linii ze starym, ponad stuletnim tunelem. W ramach warsztatów uczestnicy mieli również możliwość zwiedzenia części poświęconej historii kolei Niemieckiego Muzeum Techniki w Berlinie. Część ta mieści się w dawnej parowozowni nieistniejącego już dworca Berlin Anhalt. Wizyta w muzeum była niezwykle ciekawym doświadczeniem i możliwością porównania historii polskiej i niemieckiej kolei. Na zakończenie, ostatnim punktem wymiany była wizyta na stacji techniczno – postojowej Berlin Lichtenberg, należącej do spółki DB Regio, gdzie uczestnicy mieli możliwość zobaczenia i dowiedzenia się wielu ciekawych aspektów dotyczących utrzymania pociągów obsługujących linie lokalne i podmiejskie w Niemczech.

 

Workshop on Rail Technology to idealny czas na wymianę doświadczeń, nawiązanie nowych znajomości, udoskonalenie posługiwania się językami obcymi oraz przede wszystkim poszerzenie wiedzy związanej z branżą kolejową.

Niedawno zakończona edycja warsztatów była niezwykle owocnym doświadczeniem z uwagi na chęć dalszego kształcenia się i pracy w zawodach wykorzystujących technikę kolejową. Dlatego nie możemy już się doczekać przyszłorocznej edycji, której gospodarzem będzie Politechnika Poznańska.

 

Michał Fałek
Członek KN ITP

do_gorydo góry
© Wydział Inżynierii Transportu Politechniki Poznańskiej