Strona główna
Aktualnościbelka
Studenci Mechniki i Budowy Maszyn podczas międzynarodowej wymiany we Francji
26.07.2019 | Piątek

     W dniach 12 – 17 maja 2019 r. studenci VI semestru Mechaniki i Budowy Maszyn, specjalności Pojazdy Transportu Masowego wzięli udział w międzynarodowej wymianie studenckiej organizowanej wspólnie przez Politechnikę Poznańską oraz Université Politechnique Hauts-de-France w Valenciennes. Wydarzenie to było częścią Polsko-Francuskiego Roku Nauki 2019. Opiekunami wyjazdu byli dr inż. Bartosz Firlik i mgr inż. Mateusz Motyl.

    W trakcie wyjazdu uczestnicy wzięli udział w wykładach prowadzonych przez tamtejszych prowadzących, którzy mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem zawodowym w czołowych światowych przedsiębiorstwach branży kolejowej. Ponadto zostały zaprezentowane laboratoria francuskiej uczelni, w których są prowadzone liczne nowatorskie badania naukowe.  Wykłady były prowadzone przez pracowników:

– PANDROL – na temat szeroko pojętej infrastruktury kolejowej,

– ALSTOM – dotyczący trakcji elektrycznej,

– oraz wykład prowadzony przez wykładowcę akademickiego na temat analizy zagrożeń (RAMS, FTA).

W ramach stanowisk laboratoryjnych studenci mogli zobaczyć między innymi:

– miejsce pracy nad autonomicznym systemem samochodowym do informowania kierowców o powstających na drogach zdarzeniach,

– hamownię podwoziową, w której na każdej z piast zainstalowany jest osobny silnik elektryczny imitujący warunki jazdy,

– tunel aerodynamiczny ze średnicą głównego wirnika równą około 4,7 m, w którym możliwe jest wytworzenie huraganowej prędkości wiatru (blisko 200km/h).

 

Stanowisko do badania zmęczeniowego osi oraz kół pojazdów szynowych

 

 Elementem wyjazdu, który zrobił na studentach największe wrażenie była wizyta w zakładzie CMD. Jest to zakład z wieloletnim doświadczeniem zajmujący się produkcją kół zębatych, wałów maszynowych oraz kompletnych przekładni zębatych dla wielu gałęzi przemysłu ciężkiego, a nawet dla wojska. Uczestnicy wycieczki mogli przyjrzeć z bliska zaawansowanej technologii produkcji i zobaczyć jak wyglądają wały podobne do tych, jakie są projektowane przez nich na zajęciach z podstaw konstrukcji maszyn.

Cały wyjazd zakończył się uroczystym śniadaniem z prof. Abdelhakim ARTIBA, który pełni funkcję rektora uczelni, zwaną po francusku "President"

Wymiana była doskonałym czasem dla studentów, żeby móc podszkolić swoje umiejętności językowe, podpatrzeć technologie stosowane we Francji, zapoznać się z podejściem studentów innych narodowości do problemów naukowych oraz naładować baterie przed nadchodzącą sesją.

Mamy nadzieję na kolejne takie wyjazdy. Czekamy również z niecierpliwością na przyjazd do Polski nowo poznanych kolegów z Francji.

 

Jakub Mazur

Michał Fałek

MiBM, PTM, VI semestr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

do_gorydo góry
© Wydział Inżynierii Transportu Politechniki Poznańskiej